W dniach od 17 do 24 kwietnia, Polacy obchodzą corocznie Tydzień Dla Serca. Głównym celem tego wydarzenia jest propagowanie profilaktyki chorób układu krążenia. Podkreśla się znaczenie zdrowej diety, aktywnego stylu życia oraz edukację na temat chorób serca, ich przyczyn i sposobów zapobiegania.
Program polityki zdrowotnej w Słupsku
Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku realizuje Program Polityki Zdrowotnej dotyczący profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii. Program ten skierowany jest do osób z populacji wysokiego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak mężczyźni powyżej 40. roku życia, kobiety powyżej 50. roku życia oraz osób starszych z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka choroby sercowo-naczyniowej.
Zachęta do profilaktyki
Zachęcamy wszystkich do wykonywania badań profilaktycznych oraz korzystania z programów profilaktycznych oferowanych przez SPMZOZ w Słupsku. Więcej informacji na temat programu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej SPMZOZ w Słupsku.
Czynniki ryzyka chorób serca
Choroby serca i naczyń, takie jak choroba wieńcowa, zawał serca czy udar mózgu, często wynikają z działania różnych czynników ryzyka. Osoby, które są narażone na rozwój tych schorzeń, często mają kilka z następujących czynników ryzyka:
- nadwaga,
- otyłość brzuszna,
- nadciśnienie tętnicze,
- wysoki poziom cholesterolu,
- cukrzyca typu 2,
- palenie tytoniu,
- brak regularnej aktywności fizycznej,
- nadmierna konsumpcja alkoholu,
- stres.
Zapobieganie chorobom serca
Aby zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia, zaleca się:
- utrzymywanie prawidłowej masy ciała i zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem warzyw i owoców w diecie,
- prowadzenie aktywnego trybu życia, dostosowanego do wieku i stanu zdrowia,
- zaprzestanie palenia tytoniu, co znacznie zmniejsza ryzyko zawału serca,
- ograniczenie spożycia alkoholu,
- regularne wykonywanie badań profilaktycznych w celu wczesnego wykrycia chorób układu krążenia,
- monitorowanie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu,
- zarządzanie stresem poprzez techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy joga.
Ważność badań profilaktycznych
Regularne wykonywanie badań profilaktycznych pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości i skuteczne ich leczenie. Należy mieć na uwadze badania krwi, badanie moczu, pomiary ciśnienia krwi, elektrokardiogram (EKG) oraz inne badania, zależnie od indywidualnych potrzeb zdrowotnych.